Budowa · 14 kwietnia 2021

Blachy oraz blachowkręty – idealne połączenie

Blachy odnajdują zastosowanie w punktach nadzwyczaj narażonych na nieprzydatne działanie środowiska oczywistego. Najczęstszym przeznaczeniem tego rodzaju blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bezustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem oraz słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich regularną konserwację. Każdego typu blachy mają inne wymagania w tym zakresie.

Sprawiedliwy oraz troszczący się o dobro klienta dystrybutor bezwzględnie ma obowiązek umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w jakich blachy są dostarczane klientowi – tam jest również informacja, jakie blachowkręty wykorzystywać. Wymagania te obejmują standardy rozładunku, instalacji, przechowywania i konserwacji. Ażeby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, wypada do głębi respektować dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek niepewności w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim jawnie, by zdobyć szczegółowe wiadomości.

Dachy wykonane z blach są wysoce narażone na działanie niesprzyjających elementów środowiskowych. Demolować je może słońce, deszcz, wiatr, a także znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne i mchy oraz porosty. Na obecność tych dwóch minionych w szeregu przypadków skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów oraz mchów nie wynika jednak z nieodpowiedniego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je wyjątkowo błyskawicznie usunąć.

Porosty oraz mchy pojawiają się zwykle na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub też w cieniu drzew. Aby je usunąć, najodpowiedniej jest wykorzystywać specjalistyczne środki przeciw porostom. Wypada nim spryskać blachę przy użyciu słusznych środków ostrożności. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury i rynny. W razie jakichkolwiek problemów z usuwaniem mchów z blach trzeba skontaktować się z producentem lub ewentualnie fachowymi monterami.