Remonty · 6 lipca 2021

Rodzaje obróbki metalu – hartowanie

W najwyższym stopniu ogólnym i zarazem legendarnym wariantem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się także inne metale w celu polepszenia właściwości, z reguły są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W przypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest oczywiście szczególna huta, gdzie produkuje się także inne typy stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest duża temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na każdym kroku napotykamy wiele typów produktów stalowych, jest to materiał niezmiernie wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, aby zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić wolno na parę kategorii, pod względem wielu przeróżnych elementów fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania – przetestuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Potem pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: pospolitą, wyższą bądź też najwyższą. Poprzez wzgląd na przeznaczenie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź gorąco i szybkotnąca), specjalna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych towarów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym czy też narzędziowym.

br>