Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Budowa · 3 listopada 2023

Czy starsze budynki posiadać muszą świadectwo energetyczne

Rynek nieruchomości w naszym kraju całkiem niedawno spotkały spore zmiany. W życie bowiem weszły przepisy mówiące o konieczności zrobienia certyfikatów energetycznych. Główną rolą tych dokumentów jest informowanie o tym, jakie zużycie energii potrzebne będzie w przypadku konkretnego budynku. W pierwszej kolejności będzie tu chodziło o ogrzewanie wnętrza, gdyż tu energetyczne zapotrzebowanie jest największe, ale też i chłodzenie, wentylację czy podgrzewanie wody użytkowej. A takie zapotrzebowanie może się bardzo różnić, na przykład ze względu na zastosowaną izolację ścian czy szczelność i jakość zamontowanych okien.

Obecnie taki certyfikat posiadać muszą wszystkie budynki powstałe po 2009 roku, bez względu na to, co planują ich właściciele. W przypadku budynków starszych energetyczne świadectwo jest wymagane jedynie wówczas, gdy ktoś zamierza je wynająć czy sprzedać. Ale być może za pewien czas i to ulegnie zmianie, bo prawdopodobnie weryfikować będzie trzeba również starsze obiekty, mające nawet więcej niż trzydzieści lat. Sama ocena nie może robiona być przez osobę z przypadku, a jedynie przez kogoś, kto ma niezbędne uprawnienia. Ale też doświadczenie i umiejętności pozwalające mu to zrobić rzetelnie i dokładnie.

Raczej nie będzie żadnego problemu z wyszukaniem kogoś, kto wszystkim się zajmie. Jeżeli nikogo znajomego się nie ma, to skorzystać można chociażby z internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło Charakterystyka energetyczna budynku, a później przeglądnąć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY